Blog

Mieszkanie bezpieczne dla dziecka. Jak je urządzić?

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka - jak je osiągnąć?

Jeśli chcemy urządzić bezpieczne mieszkanie dla dziecka, warto zacząć od jego pokoiku. Malutkie paluszki dotrą niemal do każdej szczeliny, dlatego ogromne znaczenie ma właściwie rozmieszczona instalacja elektryczna. W pokoju malucha najlepiej ukryć ją za szafkami (w pozostałych pomieszczeniach trzeba zadbać o zabezpieczenie gniazdek za pomocą wyjmowanych zaślepek). 
Meble powinny być przymocowane do ściany, żeby stały stabilne i nie groziły przewróceniem się, gdy dziecku przyjdzie do głowy, by się na nie wspiąć. Na narożniki mebli można nałożyć ochraniacze. Oczywiście łóżko musi być dostosowane do wieku dziecka i zawierać odpowiednie zabezpieczenia (szczebelki lub barierę ochronną). Podłogę można wyłożyć wykładziną lub miękkim dywanem - drugie rozwiązanie będzie bardziej praktyczne, gdyż dywan można oddać do czyszczenia. Uchylone drzwi czy okna mogą być doskonałą okazją do przytrzaśnięcia delikatnych paluszków, więc dobrze zamontować specjalne blokujące akcesoria.

 

Kuchnia w mieszkaniu przyjaznym dzieciom

Jeśli zależy Ci na urządzeniu mieszkania  bezpiecznego dla dziecka, wszystkie sprzęty kuchenne, takie jak tarka, mikser czy maszynka do mielenia, dobrze jest zamknąć w oddzielnej szafce, do której maluch nie będzie miał dostępu. Jeśli chodzi o piekarnik, najlepiej zdecydować się na jego wbudowanie w słupku meblowym, na przykład na wysokości około 90 cm, i dodatkowo założyć blokadę na drzwi. Na wszelkie pokrętła sprzętów należy nałożyć akcesoria, które uniemożliwiają ich przekręcenie. Konieczna jest też osłona narożników stołu, jeśli ma on prostokątny kształt.

 

O czym pamiętać w salonie?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że wszelkie przedmioty pozostawione w zasięgu ręki malucha nie pozostaną przez niego niezauważone. Dzieckiem kieruje ciekawość i chęć poznawania świata, dlatego z pasją zwiedza każdy kącik w mieszkaniu i sięga po różne rzeczy. Dopóki dziecko jest małe, najlepiej zabezpieczyć cenne pamiątki i inne przedmioty w szafie, szczególnie te, które mogłyby się rozbić. Można je włożyć do szafy lub postawić na wyższej półce, tak aby maluch nie mógł do nich dosięgnąć. Urządzając przestrzeń relaksu, można rozważyć wybór okrągłego stolika - w innej sytuacji potrzebne będą osłony na narożniki. 

 

Jak urządzić łazienką bezpieczną dla dziecka?

W mieszkaniu przyjaznym dzieciom nie można zapomnieć o odpowiednim urządzeniu łazienki. Choć maluch nie powinien sam w niej przebywać, to warto na wszelki wypadek i w tym pomieszczeniu zastosować rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, aby półki, w których są przechowywane środki czystości, znajdowały się na wysokości poza zasięgiem dziecka. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, które uniemożliwią otwarcie drzwiczek czy szuflad bez pomocy rodzica. 
W łazience bezpiecznej dla dzieci przydadzą się też maty antypoślizgowe, które sprawdzą się w wannie lub pod prysznicem. Na podłodze może znaleźć się dywanik łazienkowy, który od spodu będzie wykończony w taki sposób, aby nie przesuwał się po kafelkach (ewentualnie można podłożyć matę antypoślizgową pod dywany lub przykleić dywanik od spodu taśmą dwustronną). Na drzwiach najlepiej zainstalować zamek, który otworzy się od zewnątrz, aby maluch nie zatrzasnął się w łazience. 

 

Teraz nie pozostaje nic innego, jak wziąć się za wybór odpowiednich mebli i dekoracji, skoro już wiesz, jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka. Zadbaj o swojego malucha i zapewnij mu komfort i bezpieczeństwo w Waszym nowym domu!

A w naszym poradniku podpowiadamy także, jak urządzić biuro w domu - sprawdź i pozwól się zainspirować!

contact with us