Guide

Jak urządzić małe mieszkanie? 7 praktycznych porad

Aranżacja małego mieszkania w kilku prostych krokach

Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy kilka sprawdzonych wskazówek. Sprawdź je i przekonaj się, że aranżacja małego mieszkania do ok. 35 m2 nigdy nie była tak prosta!

 

Pomaluj swój świat na... jasno!

Pierwszy pomysł na małe mieszkanie to jasna kolorystyka ścian. Mogą to być zarówno barwy chłodne, jak i pastelowe. Barwy takie świetnie odbijają światło dzienne, ale również sztuczne, przez co przestrzeń wydawać się będzie większa, niż jest w rzeczywistości. Natomiast jeśli lubisz barwy mocne i ciemne, to nie musisz się ograniczać. Pomaluj ścianę o małej powierzchni lub sam sufit np. w łazience, by nadać pomieszczeniom efektu głębi.

 

Uwaga – lustro!

Masz już swój mały własny kąt i wpisujesz do wyszukiwarki hasło małe mieszkania aranżacje. Liczne inspiracje to małe mieszkania wyposażone w duże lustra. Nie, nie chodzi o to, żeby się w nich tylko przeglądać. Rzecz w tym, że lustra o dużych taflach, odbijając przestrzeń, sprawiają wrażenie, że pomieszczenia są znacznie większe. Możesz zrobić całą ścianę z lustra, pokryć nim drzwi przesuwne, albo powiesić duże lustro w ramie na ścianie.

 

Szklane ściany

Chcesz wyodrębnić w swoim mieszkaniu sypialnię, garderobę, gabinet do pracy zdalnej? Postaw na szklane ściany na wzór loftowy. Stałe ściany będą zawsze pomniejszać przestrzeń, a ich szklany odpowiednik zapewni całemu mieszkaniu lekkość i wrażenie przestrzenności. Np. w tak odseparowanej minisypialni (nawet bez dostępu okna!) warto zastosować zasłony lub żaluzje, by w razie potrzeby zapewnić sobie odrobinę intymności. A może niektóre ściany lepiej wyburzyć?

 

Dużo świateł

Małe mieszkanie - jak je urządzić? To naprawdę nie jest problem. Zastosuj dużo punktów świetlnych, zwłaszcza w miejscach ciemnych takich jak kąty, kuchnia czy łazienka. Powieś żarówki przed lustrem, zastosuj listwy LED na linii mebli, zastosuj kinkiety, lampkę na stolik, a nawet sznur świetlny z małymi żarówkami. Unikaj jednego sufitowego światła na całe pomieszczenie i... nie bój się rachunków za prąd, jest mnóstwo oświetleń energooszczędnych.

 

Jak umeblować małe mieszkanie? Podpowiadamy!

 

Lekkie meble

Jeśli zastanawiasz się, jak umeblować małe mieszkanie, to zastosuj małe i lekkie meble, w jasnych barwach i najlepiej na  nóżkach. To zapewni całej przestrzeni pożądaną lekkość, a meble nie będą jej przytłaczać. W kuchni, przedpokoju czy łazience postaw na gładkie, jednolite fronty, koniecznie bez uchwytów. Lekkości zapewnią również przesuwne drzwi zamiast otwieranych, po co tracić przestrzeń na ciężkie drzwi?

 

Funkcjonalne meble

Masz dużo rzeczy, ale małe mieszkanie - jak je umeblować, żeby nie zagracać wszystkiego? Zastosuj funkcjonalne meble w sypialni (z szufladami pod łóżkiem), w salonie (sofa lub puf z dodatkowym schowkiem), w łazience (pralka w zabudowie), w kuchni (zabudowa ścienna, a może znajdziesz miejsce na dodatkową wyspę, lub konsolę z szufladami?) i w przedpokoju (wykorzystaj każdą wnękę, w której może zrobić szafę, aż do samego sufitu!).

 

I... dbaj o porządek!

Tak, małe mieszkanie łatwo zagracić nie tylko porozrzucanymi butami w przedpokoju czy ubraniami na sofie, ale i zbędnymi bibelotami na półkach, garnkami na blacie w kuchni czy wieloma kablami ciągnącymi się po podłogach. Wszystkie zbędne rzeczy chowaj, często sprzątaj, bo tylko porządek zapewni Twojej przestrzeni odpowiednią lekkość i harmonię.  
 

contact with us