Poradnik

Dobór oświetlenia do mieszkania. 7 wskazówek

Nie każde wnętrze jest perfekcyjnie jasne - czasem dopiero wprowadzając się zauważasz, że w salonie przydałoby się nieco więcej światła już od szesnastej, a aktualnie zamontowana lampka nad łóżkiem nie spełnia swoich potrzeb i zdecydowanie wolałbyś coś zmienić. Dobór oświetlenia do pomieszczenia jest tym, co w znacznej części decyduje o jego funkcjonalności - nawet najlepiej zaprojektowane mieszkania z źle rozmieszczonym lub nieprawidłowo wybranym oświetleniem będą sprawiały lokatorom nieco kłopotu! Na szczęście możesz wziąć sprawy w swoje ręce najczęściej na każdym etapie - zarówno przed wprowadzeniem się, w trakcie remontu, jak i w każdy nieco bardziej dogodny weekend. Jak oświetlić mieszkanie, by żyło się w nim dobrze każdego dnia? Mamy dla Ciebie 7 wskazówek.

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

Światło to nie tylko praktyka, lecz także estetyka. Kilka różnych źródeł światła, właściwa temperatura żarówek, odpowiednio dobrane klosze czy abażury, a do tego kolorystyka dopasowana do stylu wnętrza - wszystko to potrafi naprawdę fantastycznie podkreślić atuty mieszkania. Jak więc przeprowadzić dobór oświetlenia od A do Z?

1. Postaw na wieloźródłowe oświetlenie

Kinkiet nad łóżkiem, pięknie prezentująca się listwa LED, a do tego żyrandol i lampki na szafkach nocnych - choć oczywistym jest, że nie będziesz korzystać ze wszystkich tych źródeł światła na raz, to po pierwsze pozwolą stworzyć Ci niezwykłą atmosferę (w zależności od potrzeb), a po drugie - będą po prostu świetnie wyglądać.

2. Dodaj nieco światła do garderoby, łazienki czy szafy

Główne pomieszczenia to nie wszystko! Zastanów się, w których miejscach najbardziej będziesz potrzebować światła: czasami wybór idealnego stroju będzie niemożliwy bez odpowiedniego oświetlenia, a łazienkowe lustro niewiele pomoże w nakładaniu makijażu na wielkie wyjście, gdy ledwo będziesz widzieć w nim swoją twarz, prawda? Dlatego nie zapominaj o miejscach, które - mimo że niepozorne - naprawdę będą Ci wdzięczne za odrobinę światła. Bardzo ważne jest też światło padające bezpośrednio na blat kuchenny - często wystarczy tu listwa LED.

3. Zaplanuj wyłączniki

Jeśli budujesz własny dom lub masz możliwość rozplanować ułożenie wyłączników światła w mieszkaniu, koniecznie poświęć temu dużo uwagi. Gaszenie kinkietu nad łóżkiem bez konieczności wstawania, sterowanie światłem jadalnianym już przy wejściu do pokoju czy możliwość wyboru, które światło zapalisz danego dnia w salonie to absolutne podstawy.

4. Weź pod uwagę koszty

Dobierając oświetlenie do mieszkania, koniecznie weź pod uwagę, jaką ilość energii zużywają wybierane przez Ciebie żarówki - energooszczędne, nowoczesne rozwiązania zdecydowanie bardziej sprzyjają zarówno Twojemu budżetowi domowemu, jak i środowisku.

Jak uniknąć pomyłek?

5. Unikaj przesady

Szczególnie to dotyczy miłośników listw LEDowych, które - choć niesamowicie pomocne w odpowiedniej ilości - w nadmiarze mogą sprawić naprawdę sporo problemu nie tylko Twoim oczom, lecz także charakterowi wnętrza.

6. Pamiętaj, że światło tworzy nastrój (i styl)

Sztuka doboru oświetlenia do pomieszczenia polega też na tym, by wyczuć, jakie lampy, żarówki, kolory i wzory będą właściwe do danego stylu. Nie dodawaj kolorowych lamp do stylu skandynawskiego, myśląc, że nie będzie tego widać (będzie!), a w stylu loftowym unikaj przesadnie eleganckich, zdobionych żyrandoli.

7. Wybierz właściwe natężenie światła

Pamiętaj, że nie każda żarówka powinna cechować się 100-watową mocą; niektórym wystarczy 40, a czasem nawet 30 W (jak np. oświetleniu pomocniczemu w salonie w formie eleganckich lamp stojących). Do lamp, przy których planujesz planować lub czytać, zastosuj >60 Wat (lampy biurkowe, niektóre stołowe).

skontaktuj się z nami