Poradnik

Mieszkanie w stylu industrialnym – jak je urządzić?

Wysokie, ceglane wnętrza loftowe o surowym, a zarazem odrobinę przytulnym uroku; piękne, wygodne, jasne i oryginalne, powstałe w poindustrialnych przestrzeniach - takie mieszkania i lokale to właśnie prekursorzy popularnego i zarazem szalenie ciekawego stylu industrialnego. Wnętrza w tym klimacie można dziś spotkać oczywiście nie tylko w starych brooklyńskich fabrykach, ale i na całym świecie - również w mniejszych, kompaktowych wnętrzach. Jak zaimplementować wymarzoną estetykę do swojego domu i urządzić mieszkanie w stylu industrialnym? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które pozwolą Ci odtworzyć ducha starych loftów w swoim domu.

Styl industrialny - mieszkanie w stylu loft od A do Z

Prosty przepis na to, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, możemy zawrzeć w kilku punktach:

 • - dbaj o minimalizm i balansuj między surowością a przytulnością wnętrza;
 • - postaw na: cegłę, naturalne drewno, czarny metal;
 • - nie dodawaj zbędnych kolorów;
 • - zapewnij mieszkaniu przestrzeń i oddech;
 • - zrezygnuj z tradycyjnych dekoracji - dywanów, zasłon, firanek.
   

Pamiętaj, że styl industrialny to przede wszystkim prostota. Nie tak schludna i jasna jak w przypadku chociażby stylu skandynawskiego, ale równie konsekwentna, nawet mimo przemysłowego pazura. Przez pewne ograniczenia nie możesz w mieszkaniu urządzonym w tej estetyce umieścić absolutnie wszystkich dodatków, jakie sobie wymarzysz, ale to, co powinno się w nim znaleźć, samo w sobie jest już spektakularne. Piękny, duży stół warsztatowy zamiast zwykłego blatu, naturalne, drewniane meble i ceglane wykończenia tworzą niepowtarzalną atmosferę, której nie da się uzyskać bez konsekwencji i pewnych poświęceń.

Jak stworzyć wymarzone loftowe wnętrze? Garść porad

Przytłacza Cię myśl o projektowaniu wnętrza tak wymagającego jak loftowe? Wystarczy, że rozbijesz planowanie na mniejsze kroki, a wyzwanie staje się przyjemnością. Niech podczas tworzenia towarzyszą Ci zawsze te same zasady i cele.

Palety / Moodboard

 • - Zacznij od stworzenia palety kolorów i materiałów, które pomogą Ci określić, jakich mebli i dodatków będziesz szukać, a z czego jednak zrezygnujesz - swoisty loftowy moodboard to świetny punkt wyjścia.
 • - Kluczowe kolory to czerń metalu i czerwień cegły. W zależności od tego, jaką atmosferę w domu lubisz najbardziej, możesz dodać nieco jasnego drewna, szarego betonu lub właśnie ciemniejszej farby, surowszych dodatków czy miedzianych akcesoriów kuchennych.
   

Drugi obieg

 • - Pamiętaj, że chcesz stworzyć wrażenie surowego, przemysłowego wnętrza - nie bój się więc korzystać ze starych, metalowych regałów, skrzyń czy stołów które z powodzeniem możesz samodzielnie - lub z pomocą dekoratora wnętrz - odnowić.

   

Przestrzeń

 • - Zastanów się, jak możesz dodać swojemu wnętrzu wrażenia przestrzeni - może to czas zrezygnować z kilku ścianek działowych i otworzyć przestrzeń między kuchnią a salonem? Jeśli jesteś na etapie budowania domu, koniecznie rozważ antresolę - bardzo wysoki sufit i balustrada dają ogromne pole do popisu dla miłośników stylu industrialnego wnętrza.

Światło

 • - Zgromadź interesujące elementy oświetlenia, np. metalowe lampy z oryginalnymi abażurami. Nie wahaj się też stosować maksymalnie uproszczonych sposobów na doświetlenie domu, np. zawieszenia u sufitu odsłoniętej, dużej żarówki.

Surowość 

 • - Jeśli nie lubisz odsłoniętej cegły, zdecydowanie sugerujemy pójść w biel lub czerń ścian, by nie dodawać zbędnych kolorów - mieszkanie w stylu loft cechuje surowy minimalizm.

Meble

 • - Nie wszystko musisz utrzymać w bieli i czerni - jeśli chcesz, niektóre meble mogą mieć ciekawe, dopełniające charakter wnętrza barwy: butelkową lub oliwkową zieleń, ceglany pomarańcz, delikatny beż.
   
 • - Metal, skóra i drewno to materiały, z których najczęściej będziesz korzystać. Jednak zamszowa sofa może fantastycznie ocieplić wnętrze, więc - o ile zachowasz równowagę - pozwól sobie na dozę przytulności.
   
skontaktuj się z nami