Poradnik

Mieszkanie w stylu skandynawskim. Jak je urządzić?

Mieszkanie w stylu skandynawskim to marzenie wielu osób urządzających swoje cztery kąty. Od lat ta estetyka utrzymuje się na topie - nie bez powodu! Styl skandynawski stawia na wygodę, praktyczne, kompaktowe rozwiązania, roztropny minimalizm i naturalne materiały, dlatego jest doskonałą odpowiedzią dla wszystkich zmęczonych wszechobecnym przesytem kolorów, bodźców i bałaganu. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, by zachwycało i służyło długie lata? Skorzystaj z kilku prostych metod, by odmienić swój dom.
 

Co to jest styl skandynawski?


Zanim podpowiemy, jak urządzić wnętrze, kierując się wyznacznikami, jakie daje styl skandynawski, dobrze jest poznać jego zasady od podszewki i przyjrzeć się temu, dlaczego jest wciąż tak samo uwielbiany przez dekoratorów. Przede wszystkim cechuje go ogromna przejrzystość i funkcjonalność, a przy tym prostota wyrażona jasnymi barwami ścian, mebli oraz dodatków. Jest przy tym dużo przytulniejszy od klasycznego, surowego, industrialnego minimalizmu. Wprowadza do wnętrz mnóstwo światła, dlatego jeśli chcesz rozjaśnić niewielkie wnętrze - to idealne rozwiązanie. Biel i drewno to definicja tego, co to jest styl skandynawski. Do tego dodaj proste akcenty w postaci szarości i brązu oraz naturalnego (najczęściej sosnowego) drewna, a zaskakujący efekt gwarantowany.
 

Czy styl skandynawski jest zawsze taki sam?


Niekoniecznie! Gdy urządzasz dom czy mieszkanie, styl skandynawski możesz dopasować do swoich potrzeb, korzystając z różnych jego odmian. Najczęstszy podział to ten według krajów - można zatem wyróżnić duński, szwedzki i fiński. Ten, o którym prawdopodobnie myślisz, planując mieszkanie w stylu skandynawskim, to właśnie szwedzki - najbardziej minimalistyczny i pełen światła. Fiński gra kontrastami, łącząc biel z prostą czernią, jest najbardziej elegancki; duński to z kolei prawdziwie folkowy, ciepły, odrobinę nawet romantyczny pomysł na wnętrze pełne naturalnych materiałów i pastelowych akcentów.
 

Mieszkanie w skandynawskim stylu w kilku prostych krokach


Jeśli już rozumiesz, jak kształtować proste, przestronne wnętrza ocieplone mięciutkimi pledami i naturalnymi odcieniami drewna, czas dowiedzieć się, jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Na czym się skupić, urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim?
 

Wąska, jasna paleta barw

W stylu skandynawskim mieszkanie powinno być urządzone z przewagą bieli, delikatnych szarości i sporadycznych akcentów kolorystycznych. W kwestii ścian zdecydowanie postaw na biel, dobierając odcień do swoich preferencji - możesz iść w kierunku nieco cieplejszej śmietanki lub pozostać w mroźnych, chłodnych klimatach.
 

Naturalne materiały

Jasne drewno to absolutna podstawa podczas urządzania mieszkania w stylu skandynawskim. Jeśli nie lubisz ciepłych, sosnowych barw, możesz postawić na drewno bielone lub mieszankę obu typów - ważne, by dominującą biel złamać świeżym akcentem. Wybieraj dodatki z rozmysłem, stawiając na naturalne materiały, np. drewno, rattan, wełnę, len czy wreszcie bawełnę. Ceramiczne i szklane ozdoby także powinny tutaj pasować.

 

Funkcjonalne meble

Jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest funkcjonalność. Mieszkanie ma służyć Tobie, a meble nie przytłaczać, a pozwalać uporządkować przestrzeń. Dlatego korzystaj z inteligentnych, minimalistycznych rozwiązań, które pozwolą Ci ograniczyć chaos na blatach, powierzchniach roboczych czy półkach. Decyduj się na drewniane, porządne meble i takie dodatki, które np. ułatwią przechowywanie. Pamiętaj także o ergonomiczności - odpowiednio wyprofilowane krzesła czy fotele doskonale wpasowują się w idee stylu skandynawskiego.
Przemyślane dodatki


Jak wspominaliśmy wyżej, w stylu skandynawskim dominują funkcjonalne i naturalne dodatki. Ze względu na konieczność ograniczenia ich ilości, powinny być też dobrze przemyślane - nie wybieraj ich spontanicznie, tylko dlatego, że być może będą dobrze wyglądać. W stylu skandynawskim wszystko ma swoje miejsce: każda ceramiczna waza, geometryczna lampa czy miękki, biały dywan.

skontaktuj się z nami