Poradnik

Mieszkanie własne czy wynajmowane – plusy i minusy każdego z rozwiązań

Kupić mieszkanie czy wynajmować? To jedno z pytań, nad którym zastanawia się większość z nas. Decyzja nie jest prosta, dlatego warto rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań. Informacje te pozwolą wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla Ciebie.
 

Zakup mieszkania – zalety i wady

Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej jesteśmy, posiadanie własnego mieszkania ma sporo zalet. Aktualnie przy rosnącej inflacji jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na ulokowanie własnych środków. Inwestowanie w nieruchomości to dobry pomysł. Tendencje rynkowe pokazują, że lokale z biegiem czasu zyskują na wartości, więc jest mało prawdopodobne, aby w razie konieczności sprzedaży mieszkania ponieść stratę. Zakupić nieruchomość możemy nie tylko na własny użytek. Dobrą opcję może również okazać się zakup nieruchomości pod wynajem. Dzięki czemu uzyskamy przychód pasywny, który będzie nam generować stałe dochody. Własne mieszkanie to nie tylko spełnienie marzeń wielu z nas, ale również poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Zwłaszcza kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci. Własnościowy lokal daje nam również swobodę nie tylko w jego urządzaniu i meblowaniu, ale także w tym, do jakich celów będziemy go wykorzystywać.

Wadą zakupu mieszkania będzie oczywiście pozbycie się oszczędności. A jeżeli nie mamy wystarczającej gotówki to zakup nieruchomości na kredyt. Rata kredytu będzie dodatkowym obciążeniem domowego budżetu. Poniesiesz również koszt związany z urządzeniem mieszkania. Lokal na własność to również zobowiązanie i mniejsza mobilność, jeżeli chcesz zmienić miejsce zamieszkania. 
 

Wynajem mieszkania – zalety i wady

Wynajem mieszkania to na pewno większa elastyczność. Możemy dowolnie wybrać miejsce zamieszkania, czy lokalizację w danym mieście, jeżeli np. zmienimy pracę. Wystarczy tylko wypowiedzieć umowę. Nie musimy również martwić się o zepsuty sprzęt w mieszkaniu, remontem również będzie musiał zająć się właściciel. Wysokość najmu możesz dostosować do swoich aktualnych zarobków. Mieszkanie na wynajem daje nam zatem poczucie większej mobilności. 

Największą wadą wynajmowanego mieszkania jest tak naprawdę to, że jesteśmy uzależnieni od właściciela. Nigdy nie mamy pewności, czy nie zmienią mu się plany i nie wręczy nam wypowiedzenia umowy lokalu. Szukanie nowego lokum plus przeprowadzka to czasochłonne i stresujące zajęcie. Zwłaszcza jeżeli mieszkamy już długo w jednym miejscu i zdążyliśmy zgromadzić wiele rzeczy. Trudniej również przeprowadzać się, jeżeli mamy dzieci. Nie mamy gwarancji, że znajdziemy mieszkanie w podobnej okolicy. A zmiana przedszkola, czy szkoły to duże wyzwanie. Zdecydowanie trudniej znaleźć mieszkanie jeżeli mamy zwierzęta. Część właścicieli zastrzega w ogłoszeniu, że nie akceptuje zwierząt. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy palimy. Co miesiąc płacimy również za mieszkanie, które nigdy nie będzie naszą własnością. 
 

Mieszkanie własne czy wynajmowane? Co wybrać?

Kupić mieszkanie, czy wynajmować? Na to pytanie nigdy nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Naszym zdaniem najbardziej rozsądnym pomysłem jest zakup mieszkania. Ceny nieruchomości ciągle rosną, więc tak naprawdę, im wcześniej podejmiemy taką decyzję, tym bardziej korzystna może się okazać. Z brakiem mobilności w przypadku posiadania mieszkania na własność również możemy sobie poradzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie go na wynajem. Warto wtedy skorzystać z portali społecznościowych i wystawić ogłoszenie wśród znajomych. Może się okazać, że szybko znajdziemy zaufanego najemcę. Dodatkową korzyścią własnego mieszkania, nawet jeżeli zakup nieruchomości zostanie sfinansowany przez bank, jest to, że w końcu ten kredyt spłacimy. Środki, które przeznaczymy na wynajem, w większości przypadków pokryją ratę. Własne mieszkanie możemy również zostawić dzieciom. To są główne argumenty, które przemawiają na korzyść zakupu mieszkania.

skontaktuj się z nami