Poradnik

Ubezpieczenie mieszkania — co obejmuje i jak je wybrać?

Zakup nieruchomości to jedna z trudniejszych decyzji, jaką musi podjąć jej przyszły właściciel. Często jest to jedna decyzja podejmowana na całe życie. Chcąc zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami, warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie mieszkania. Odpowiednio dopasowana polisa chroni nie tylko mieszkanie, ale też znajdujący się w nim majątek. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania? Podpowiadamy poniżej.
 

Jaki zakres ma ubezpieczenie mieszkania?


Każde mieszkanie, zarówno to z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, warto ubezpieczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele różnorodnych ofert, dzięki czemu właściciel może sam zdecydować, na jakie rozwiązanie i zakres ubezpieczenia się decyduje. Ochrona mieszkania może być zarówno podstawowa, jak i rozszerzona. Wybierając odpowiedni wariant, warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które określają wszelkie wyłączenia – tylko tak właściciel będzie miał pewność, że w danej sytuacji uzyska wsparcie. Każda polisa ubezpieczeniowa gwarantuje ochronę przed utratą czy zniszczeniem mienia bądź majątku w wyniku wystąpienia sytuacji losowych.
Warto jednak pamiętać, by decydując się na konkretny wariant nie brać pod uwagę jedynie ceny ubezpieczenia. Ostateczny koszt polisy jest uzależniony bowiem od wielu czynników – nie tylko wariantu, ale też wartości nieruchomości czy dodatkowych korzyści.
 

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?


Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC samochodu, nie jest ono obowiązkowe. Wyjątek stanowią wymagania banków udzielających kredyt na zakup bądź wybudowanie nieruchomości – w takiej sytuacji instytucje te wymagają wykupienia ubezpieczenia. Jego zakres jest jednak podstawowy – obejmuje głównie elementy konstrukcyjne nieruchomości, dlatego właściciele nieruchomości, którzy chcą zyskać szersze wsparcie, muszą wykupić dodatkową polisę.
 

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?


Jak już wspomniano, ubezpieczenie mieszkania można wykupić w wariancie podstawowym, jak i rozszerzonym. Przed wyborem odpowiedniego warto zapoznać się z zakresem ochrony, jakie będzie przysługiwać w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Wskazując, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania w przypadku wariantu podstawowego, najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają wsparcie w przypadku wystąpienia zdarzeń takich jak:
 

- pożar 
- eksplozja,
- zalanie,
- zwarcie elektryczne,
- uderzenie pioruna,
- klęski żywiołowe,
- dewastacja,
- kradzież z włamaniem,
- rabunek.


Co ważne, ubezpieczenie mieszkania może obejmować zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchome. Do tych pierwszych można zaliczyć meble, sprzęt elektroniczny, RTV i AGD, biżuterię i wiele innych. Natomiast  w ramach rzeczy nieruchomych polisa obejmuje: ochronę ścian, podłóg, murów, balkonów, instalacji, armatury łazienkowej, glazury i wielu innych.
 

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?


Wybierając ubezpieczenie mieszkania, warto nie tylko zapoznać się z zakresem polisy, ale przede wszystkim z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jest to dokument stanowiący załącznik do ubezpieczenia, z którym właściciel nieruchomości powinien się bardzo dobrze zapoznać. W jego treści znajdują się wszystkie szczegółowe wyjaśnienia, w tym definicje, które szczegółowo określają znaczenie pojęć. Można w nich znaleźć np. jaka prędkość wiatru definiuje huragan i wiele innych. W OWU znajdują się także wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, tj. wszystkie sytuacje, w przypadku których wystąpienia ubezpieczonemu nie przysługuje odszkodowanie.

Zapoznając się z OWU należy zwrócić również uwagę na inne ograniczenia, m.in. limity, karencje czy franszyzę redukcyjną. Nie w każdej umowie są one określone, jednak wiele towarzystw je stosuje. I tak np. w przypadku franszyzy redukcyjnej towarzystwa zastrzegają, że wypłacą odszkodowanie w sytuacji, gdy wartość szkody będzie wyższa np. niż 100 zł.


Wykupując ubezpieczenie mieszkania, warto również pamiętać, że powinno być ono dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych właściciela. Określenie własnych oczekiwań jest kluczem do znalezienia idealnego rozwiązania - później wystarczy jedynie znaleźć produkt spełniający wymagania w najniższej cenie.

 

skontaktuj się z nami